Start / Våra program / [SMID] Idrottsprogrammet / Reportage / SMID3 Göteborgsvarvet, 2010
SMID3 Göteborgsvarvet, 2010
Lördagen den 22 maj 2010 sprang eleverna i SMID3 Göteborgsvarvets halvmaraton tillsammans med några av arbetslagets lärare. Detta var givetvis en spännande utmaning för alla samtidigt som det var slutpunkten för ett längre arbete inom kurserna Träningslära C och Idrott och Hälsa B.
Ett för dagen mycket soligt Göteborg ställde löparna på svåra prov och rapporterna från banan talar om ett stort antal som kollapsade på grund av värmen. Detta gällde dock lyckligvis inga av eleverna i SMID3 som visade kyla i hettan och bemästrade de dryga 21 kilometrarna på ett ypperligt sätt. Kollektivt en alldeles utmärkt bedrift med alla löpare i mål och därtill många storstilade individuella insatser gör resan lätt att sammanfatta. SUCCE!!
Samtliga resultat med tider och placeringar för deltagarna från Westerlundska. Läs mer.

Löpargänget från Westerlundska i Hedefors några timmar före starten.
Det här är projekt Göteborgsvarvet
Som en större del av kursen Träningslära C så ingår långsiktig planering, genomförande och efterarbete av en krävande fysisk aktivitet, i det här fallet Göteborgsvarvet. Eleverna inledde denna del av kursen, 6-7 månader före loppet, med att skriva ett startdokument där tankar och känslor kring utmaningen behandlades. Under tiden fram till loppet så genomfördes 3 stycken träningspass med inriktning mot Göteborgsvarvet. Dessa träningspass förarbetades genom att eleverna skrev en generell och individuell fysiologisk bakgrund till träningspasset som sedan genomfördes inom ramen för kursen Idrott och Hälsa B.
De genomförda träningspassen analyserades och skapade erfarenheter att ta med sig på vägen mot Göteborg. Då väl den stora prövningen är genomförd så skriver eleverna ett slutdokument där tankar, känslor, upplevelser och lärdomar kring projektet sammanfattas.
Syftet med projektet är att:
- Eleven ska få en upplevelse av idrotten i samhället och idrotten som folkrörelse.
- Eleven ska utmana sig själv fysiskt och psykiskt.
- Eleven genom erfarenhet ska skapa förståelse för fysiologiska och psykologiska aspekters påverkan på resultatet ur ett långsiktigt helhetsperspektiv.
- Eleven ska hitta en möjlig väg och motivation till framtida hälsa.
Skriv ut
Senast uppdaterad: 2010-05-27