Start / Våra program / [TE] Teknikprogrammet / Fick jobb på stående fot!
Fick jobb på stående fot!
Genom kontakter ordnades en föreläsning om framställandet av mobilappar på teknikprogrammet i höstas. Företaget hette Kondensator och deras engagemang för våra elever var stort.
Samarbetet har sedan fortsatt under våren och i maj fick jag veta att de hade behov av duktiga programmerare och jag fick en rak fråga om jag hade några elever som skulle kunna vara aktuella. Mina tankar föll ganska direkt på Tobias Krüger som gått teknikprogrammets inriktning IT-teknik och är en mycket duktig programmerare. Jag rekommenderade Tobias och han fick då göra ett arbetsprov som Kondensator själva skapat för att se hur en person tar sig an en uppgift som innehåller nya tekniker. Tobias klarade provet med bravur och företaget var också imponerade över den korta tid som han behövde för att klara av provet.

Tobias Krüger, Teknikprogrammet
Jag bestämde då träff med dem och tog med mig Tobias. Väl på plats fick vi mer information om vad som var på gång på företaget och vilken miljö samt vilka verktyg de jobbade med för tillfället. Efter detta var det dags för lunch och då bad de oss gå ner i förväg till restaurangen för de behövde diskutera en sak internt.
Senare på lunchen gav de Tobias ett erbjudande om ett korttidsjobb med chansen till förlängning. Det unika var att anställningen skulle börja samma dag! Efter viss förhandling kring lön m.m. så tackade Tobias ja och fick tillgång till en dator för att kunna börja jobba på direkten. Själv fick jag åka hem ensam till Enköping dock med många positiva tankar i huvudet. Tänk vilka duktiga elever vi har här på skolan!
/Stolt lärare på teknikprogrammet
Carina Lundberg
Skriv ut
Senast uppdaterad: 2011-06-08